24 Şubat 2021 Çarşamba 12:41 GÜNCEL

BURDUR'DA MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜS

BURDUR'DA MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜS

BURDUR'DA MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜS

Burdur’da Korona dan  mutasyona uğramış şüpheli hastalar tespit edildi

Korona virüsün mutasyona uğramış hali 10 a yakın hastada tespit edildiği öne sürülüyor.

Burdur’da vakaların yüksek olması ile sonuçların pozitif çıkması halinde yeni mutasyonlu salgının artması bekleniyor.Test sonuçları sonrası  Valiliğin alacağı tedbirlerde merak konusu.

VALİ ARSLANTAŞ İLERİ TETKİK SONUCUNU BEKLİYOR

Burdur Valisi Ali Arslantaş “ şüpheli hastalarımız olduğu doğru ancak ileri tetkik sonuçları henüz elimize ulaşmadı" dedi

Burdur’da yapılan ilk testlerin mutasyona uğramış virüsleri tespit ettiği ileri tetkiklerde ise mutasyon tipinin ortaya çıkacağı ön görülüyor 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Hasan Tezer Türkiye'ye özgü koronavirüs varyantlarının tespit edildiğini söyledi.

Prof. Tezer "Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz" dedi.

ÖZELLİKLERİ TAM BİLİNMİYOR

DHA'ya konuşan Tezer, yapılan çalışmalar sonucu bu mutasyonların özelliklerinin "yakın zamanda" tespit edilip açıklanacağını da ekledi.

Yeni varyantların ortaya çıkması beklenmedik bir durum değil. Tüm virüsler yayılabilmek ve çoğalabilmek için kendilerini kopyalarken mutasyon geçiriyor.
Bu değişikliklerin çoğu büyük farklılıklar içermiyor. Hatta bazıları virüsün hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Ama bazı mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı ve tehlikeli hale getirebiliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER